środa, 27 października 2010

EKONOMIA Temat 3: Rynek finansowy

Temat: Rynek finansowy

Rynek finansowy – jest to rynek, który obejmuje specyficzny towar, jakim jest pieniądz. Pieniądz jest wymieniany na każdy inny towar lub usługę. Transakcję kupna sprzedaży pieniędzy są możliwe dzięki tgz. Instrumentom finansowym. Są to między innymi: lokaty bankowe i papiery wartościowe. Rynek finansowy dzieli się na rynek pieniężny (lokaty) i na rynek kapitałowy (papiery wartościowe). Instrumenty rynku pieniężnego maja charakter pożyczkowy. Ich emitenci (sprzedawcy) zobowiązują się do zapłacenia określonej kwoty wraz z ustalonym oprocentowaniem, wyznaczonym w terminie. Rynek pieniężny tworzą transakcje, których termin realizacji nie przekracza jednego roku.

Instrumenty rynku pieniężnego :
-lokaty bankowe
-bony pieniężnego
-bony skarbowe
-kredyty i pożyczki

Rynek pieniężny musi mieć dobrze zorganizowany system bankowy. W Polsce jest to dwustopniowy system bankowy. Oznacza to, że działa jeden bank centralny i różne banki komercyjne.

Bankiem centralnym jest NBP- Narodowy Bank Polski. Spełnia on trzy podstawowe funkcje:

-funkcja banku emisyjnego – jako jedyny bank w Polsce posiada z mocy prawa przywilej emisji monet i banknotów tzn. kontroluje podaż pieniądza w gospodarce oraz prowadzi politykę monetarną państwa.

-funkcja banku państwowego – Bank Centralny występuje w roli bankiera państwa może on udzielać kredytu budżetowych państwa oraz obsługiwać długi państwowe wobec podmiotów krajowych i zagranicznych. Bank Centralny czuwa również nad kursem waluty danego kraju poprzez interwencyjny zakup lub sprzedaż walut obcych bankom komercyjnym.

-funkcja banku banków – oznacza to, że prowadzi on rachunki innych banków i udziela im pożyczek.

Banki komercyjne – wykonują różne czynności bankowe, polegające przede wszystkim na przyjmowaniu wkładów udzielaniu pożyczek i kredytów oraz prowadzeniu rozliczeń.

Rynek kapitałowy - cechą wyróżniającą ten rynek są długoterminowe instrumenty finansowe o terminie realizacji nieprzekraczającym jednego roku.

Podstawowe elementy rynku kapitałowego to akcje i obligacje. Rynek kapitałowy będąc miejscem
pozyskiwania kapitału przyczynia się do rozwoju gospodarki. W ramach rynku kapitałowego funkcjonuje rynek czynników produkcji, rynek nieruchomości i rynek papierów wartościowych.

Rynek kapitałowy dzieli się na dwa poziomy: rynek pierwotny i rynek wtórny. Na rynku pierwotnym przeprowadzana jest pierwsza sprzedaż (emisja) oraz zakup instrumentów finansowych (akcji i obligacji). Natomiast rynek wtórny umożliwia ich dalszy obrót.

Od 1991 w Warszawie działa giełda papierów wartościowych. Na giełdzie występują trzy rynki.
-rynek podstawowy, przeznaczony dla dużych spółek (o dużym kapitale akcyjnym).
-rynek równoległy, przeznaczony dla średnich spółek
-rynek wolny, przeznaczony dla małych spółek

3 komentarze: