piątek, 17 grudnia 2010

EKONOMIA TEMAT 9: Surowce i materiały - klasyfikacja

Temat: Surowce i materiały - klasyfikacja.

Materiałami nazywa się te rzeczowe składniki majątku, które w procesie produkcji lub innej działalności gospodarczej zużywają się jednorazowo. Określone tym pojęciem materiały dzieli się na surowce i materiały.
Za surowce uważa się te czynniki rzeczowe które przeszły uprzednio prze jedną fazę produkcyjną polegającą na odłączeniu od złoża naturalnego.
Materiały są to produkty otrzymane z surowców w wyniku określonego procesu produkcyjnego i przeznaczone do dalszego przerobu np. Deski, koks, przędza, tkaniny. W przedsiębiorstwie przemysłowym materiały grupuje się według dwóch zasadniczych układów tj. Układ gałęziowy i układ rodzajowy
ad.1 układ gałęziowy jest układem jednolitym w skali całego kraju i podział materiałów w tym grupowaniu ujęty jest w polskiej KLASYFIKACJI wyrobów i usług (PKWIU)
ad.2 układ rodzajowy charakteryzuje rolę i przeznaczenie materiałów w procesie produkcyjnym przedsiębiorstwa zgodnie z tym układem materiały używane w przedsiębiorstwie dzieli się na:
-materiały podstawowe,
-materiały pomocnicze,
-paliwo,
-części zapasowe,
-opakowania i odpady.
Materiały podstawowe stanowią główny składnik gotowego produktu np. Tkanina w zakładach odzieżowych, a w fabryce obuwa np. Skura.
Materiały pomocnicze mogą być zużywane w produkcji wyrobów ale nie stanowią ich konkretnego składnika służą np. Do konserwacji maszyn albo do celów administracyjnych.
Paliwo używane jest zarówno do celów energetycznych np. Do wytwarzania pary, do napędu maszyn albo w celu gospodarczym do ogrzewania pomieszczeń.
Części zapasowe części maszyn i urządzeń które służą do wymiany przy remoncie .
Opakowania to np. Skrzynie, beczki, worki.
Odpady powstają w procesie produkcji mają pewną wartość użytkową mogą być wykorzystane w tym samym przedsiębiorstwie albo sprzedane innym przedsiębiorstwa.

1. Kod towarowo materiałowym (KTM) opracowywany i wprowadzany sukcesywnie zawiera symbole pozwalające zidentyfikować daną pozycje materiałową lub towarową stosowanie kodu KTM umożliwia ujednolicenie systemów informatycznych w gospodarowaniu materiałami, ułatwia porozumienie między dostawcami i odbiorcami materiałów, upraszcza prace nad dokumentacją obrotu materiałowego, ułatwia opracowanie indeksów materiałowych
2. Indeksy materiałowe są to usystematyzowane wykazy materiałów zawierające nazwę i bliższe określenie materiału, jednostkę miary, inne cechy materiału istnieją z punktu widzenia ewidencji oraz symbole cyfrowe


CWICZENIA:
inwentaryzacja materiałów w zakładach elementów budowalanchych wytwarzających prefabrykaty betonowe wykazała następujące pozycje wartość podana jest w złotókach :
  1. ubrania robocze 9427zł
  2. deski sosnowe 2193zł POM
  3. piasek 7942zł POD
  4. rury miedziane 4850zł
  5. kable energii elektrycznej 28326zł
  6. koks 4210zł
  7. żwir 1875zł
  8. gwoździe 354zł
  9. łożyska toczne 8491zł
  10. skrzynie drewniane 748zł
  11. żarówki 5149zł
  12. wąż gumowy 7057zł
  13. młot pneumatyczny 940zł
  14. cement 82358zł
  15. korpus żeliwny do betoniarki 1286zł
  16. formy stalowe do betonu 30720zł
  17. artykuły biorowe 6247
  18. tłoki do silnika 4193zł
  19. smar do maszyn 1560zł
Zakwalifikować podane zapasy materiałów do poszczególnych grup rodzajowych i podać wartość:

1.Materiałów podstawowych
92198zł
2.materiałów pomocniczych
96826zł
3.paliwa
4210zł
4.części zapasowych maszyn i urządzeń
13970zł
5. opakowań
934zł

EGZAMIN!!!
prawo popytu i podaży, co to jest struktura organizacyjna itd, itp

3 komentarze:

  1. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetnie napisany wpis. Czekam na wiele więcej

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeżeli są tutaj osoby, które szukają sprawdzonego dystrybutora surowców chemicznych, to osobiście polecam Wam sprawdzić stronę https://symbase-group.com , na której znajdziecie ofertę nowoczesnej i profesjonalnej firmy SYMBASE . Czy ktoś z Was również korzystał z ich oferty?

    OdpowiedzUsuń