sobota, 5 marca 2011

SOCJOLOGIA Temat: Biologiczne i psychologiczne ujęcie stresu. 05.03.11

Temat : Biologiczne i psychologiczne ujęcie stresu. 05.03.2011

STRES
Stres ujęcie biologiczne wg Hans'a Selya – jest to niespecyficzna reakcja organizmu powstająca na działanie szkodliwych bodźców (stresorów)
Stres ujęcie psychologiczne wg Richard Lazarus – jest to określona reakcja między osobą, a otoczeniem, która oceniana jest przez tą osobę jako obciążająca lub przekraczająca jej zasoby i zagrażająca jej dobrostanowi. 


Emocjonalne reakcje na stres- negatywne emocje, niepokój napięcie zlłść apatia przygnębienie, wrażliwość, nadwrażliwość, depresja, spadek motywacji.

Rodzaje stresorów w zakresie czasowym. Jeżeli chodzi o czas mogą być wydarzenia jednorazowe i cykliczne, czyli co jakiś czas przezywamy na nowo sytuacje stresową, albo chroniczne, które trwają przez cały czas lub ciąg zdarzeń, czyli jedna zła wiadomość następuje po drugiej.
Jeżeli chodzi o siłę i zakres oddziaływania stresorów, są to dramatyczne wydarzenia o rozmiarach katastrof, poważne wyzwania i zagrożenia, drobne codzienne utrapienia.

Łagodny stres – pobudza nas do działania, stajemy się czujniejsi, aktywuje nas, następuje koncentracja energii, może wystąpić również poprawa wyników, w tym momencie również poszukujemy informacji, o tym co się stało, dlaczego tak się dzieje.
Stres umiarkowany – zakłóca działania złożone, następuje frustracja, agresja.
Silny stres – hamuje i tłumi możliwość podjęcia działania, bezradność

Poznawcze reakcje na stres.
Zaburzenia funkcji intelektualnych, zakłócenia elastyczności myślenia, ograniczony zakres uwagi, trudności z przypominaniem sobie, zakłócenia rozwiązywania problemów, fiksacja umysłowa.

Fazy stresu.
1.Faza alarmowa – gdzie coś dzwoni, jest to faza początkowa reakcja zaskoczenia niepokoju z powodu nowej sytuacji.
2.Faza mobilizacji – gdzie następuje mobilizacja i wykorzystanie potencjalnych możliwości jednostki.
W wielu źródłach łączy się te dwie fazy.
3.Faza odporności – przystosowujemy się w niej do nowej sytuacji
4.Faza wyczerpania – kiedy organizm nie potrafi już dłużej przystosowywać się do stresu, ponownie pojawiają się dysfunkcje fizjologiczne oraz brak efektywności w działaniu, długotrwałe pobudzenie i przewlekły stres może prowadzić nawet do śmierci organizmu.



 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz